Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Chrupiące róże karnawałowe

Pyszne róże karnawałowe

Faworki oraz róże karnawałowe robione są z tego samego przepisu na ciasto, mają natomiast inne kształty. Również oba rodzaje tych ciastek robi się tradycyjnie zarówno w karnawale, jak i w Tłusty Czwartek. Wyglądają bardzo ładnie, wręcz dekoracyjnie. Być może róże karnawałowe są nieco bardziej pracochłonne, ale za to efekt wizualny i smakowy jest zawsze wystarczającą za nagrodą.

Koszt samodzielnego przygotowania takich ciastek jest niewielki, bo potrzeba do nich: 5 dag masła, 50 dag mąki, 8 żółtek, 3 łyżki śmietany, troszkę spirytusu i soli, a potem jeszcze smalcu do smażenia. Do ozdoby natomiast używa się cukru pudru i czegoś, co można umieścić na samym środku słodkiej róży. Może to być na przykład konfitura lub wiśnia w syropie. Z podanych powyżej składników zagniata się ciasto. Powinno być jak najlepiej wyrobione, tak aby dostało się do niego jak najwięcej powietrza, co zagwarantuje iż róże będą chrupiące. Po porządnym wyrobieniu ciasto odkłada się na jakiś czas do lodówki. Następnie odcina się po kawałku i cienko wałkuje. Należy też przygotować sobie trzy naczynia, które pozwolą na wycinanie krążków różnej wielkości. Nakłada się je na siebie od największego do najmniejszego i przyciska na środku, aby się skleiły. Tak przygotowane ciastka smaży się na złoty kolor, potem odsącza i dekoruje.

Jeśli ktoś nie ma pojęcia jak zrobić pączki i wydaje mu się to za trudne, jednak chce w jakiś oryginalny sposób uczcić Tłusty Czwartek może zrobić właśnie róże karnawałowe. Są one na pewno rzadziej spotykane niż chrust, więc z pewnością domownicy i goście będą pytali jak się je robi. Oczywiście do formowania ciastek warto zaprosić dzieci. Będzie to dla nich doskonała zabawa, a jednocześnie będą miały poczucie że pomagają mamie. Jeśli chodzi o sposób ozdabiania każdy z domowników może to także zrobić na swój sposób. Warto urządzić na przykład taki właśnie tłustoczwartkowy konkurs, którego zwycięzca będzie mógł zjeść dowolną ilość ciastek… Ewentualnie można też oczywiście wymyślić jakąś inną nagrodę, nie koniecznie związaną z jedzeniem.