Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/714.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Tłusty Czwartek za granicą

Tłusty Czwartek w innych krajach

Polacy uwielbiają Tłusty Czwartek i jednoznacznie kojarzą go z jedzeniem pączków. Jednak kiedy nadchodzi wiedzą też, że zbliża się Środa Popielcowa i Wielki Post, a zatem koniec karnawałowych szaleństw. Czy tradycyjne obchodzenie Tłustego Czwartku wygląda podobnie w innych krajach?

Na pewno o zjedzeniu pączka, a nawet kilku, nie zapominają mieszkający za granicą Polacy. W Ameryce nazywają go Pączki Day i dzięki Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskiemu mają dostęp do takich pączków, jakie kojarzą z rodzinnego kraju. Pieniądze ze sprzedaży ciastek przeznaczone są na cele charytatywne. Jednak dlaczego trzeba specjalnie organizować dostęp do pączków skoro wiadomo, że amerykanie jadają je na co dzień? Chyba każdy z nas słyszał o słynnych Donatach, czyli pączkach z dziurką. Jednak różnią się one nieco od naszych pączków, a przede wszystkim bardzo kojarzą się z Ameryką, gdzie nawet nie obchodzi się przecież Tłustego Czwartku. Co prawda u nas również pojawiają się „dziurawe” oponki, ale ich skład i smak ma niewiele wspólnego z Donatami. Poza tym robi się je tylko w karnawale i na Tłusty Czwartek, a amerykanie mogą zajadać pączki z dziurką codziennie, a przynajmniej aż do Mardi Gras czyli Tłustego Wtorku, który można uznać za odpowiednik Tłustego Czwartku.

Mardi Gras jest ostatnim dniem Karnawału. Oprócz jedzenia smacznych i raczej kalorycznych potraw można wtedy wziąć udział w jednej z parad ulicznych czy festiwali.  Natomiast w niektórych stanach obchodzi się go jako Shrove Tuesday, co tłumaczy się najczęściej po prostu jako Wtorek przed Popielcem lub Ostatki. Jeszcze inne określenie to Pancake Day i jest ono używane także w Wielkiej Brytanii oraz Australii. Jak łatwo się domyślić głównym daniem tego dnia stają się wówczas naleśniki. Z kolei na przykład w Szwecji, Finlandii i częściowo w Niemczech ostatni dzień Karnawału, który również wypada we wtorek, nazywa się Fettisdag i jada się wtedy semle. To rodzaj pszennych bułeczek – nadziewanych i słodkich. Czy dorównują pączkom? Najlepiej to sprawdzić, jednak z pewnością większość Polaków powie, że naszym pączkom nie mogą dorównać żadne ciastka.